VOLEI: Arcada a urcat pe locul doi în clasament, după victoria 3-1 de la București, cu Steaua

10

Echipa masculină de volei Arcada Galați continuă seria fără înfrângere în grupa 1-6, play-off, din Divizia A1. În etapa a 4-a din play-off, penultima din turul grupei 1-6, echipa gălățeană a învins, scor 3-1, Steaua, la București, echipă care se afla pe locul doi înaintea etapei. Arcada a câștigat primul set, scor 25-20, gazdele au egalat în urma setului secund câștigat, scor 25-23, Arcada a trecut din nou la conducere după ce a câștigat setul trei în prelungiri, scor 27-25, iar setul patru a fost câștigat de Arcada, scor 25-23.

În celălalt meci al grupei 1-6, play-off, VM Zalău a câștigat trei puncte, scor 3-1, în duelul de pe teren propriu cu campioana en-titre SCMU Craiova. Echipa din Zalău conduce grupa 1-6 din Divizia A1 cu 64 de puncte, patru puncte mai mult decât echipa de pe locul doi, Arcada. Etapa viitoare sâmbătă, 1 aprilie, de la ora 18.00, la Galați, Sala Sporturilor ”Dunărea”, primele două clasate se vor întâlni în derby-ul campionatului, un meci foarte important în lupta pentru câștigarea titlului de campioană. Celelalte două echipe implicate în lupta pentru titlu, Steaua și SCMU Craiova, au câte 57 de puncte și ocupă locurile 3-4, cu șase etape înainte de finalul sezonului.