Home » , » BASCHET: Victorie categorică pentru Phoenix în decisivul cu BT Alexandria

BASCHET: Victorie categorică pentru Phoenix în decisivul cu BT Alexandria

Echipa feminină Phoenix a încheiat seria cu Baschet Teleorman Alexandria din grupa pentru stabilirea locurilor 5 - 8. Meciul decisiv din prima fază a grupei a fost câștigat de Phoenix de o manieră categorică, scor 84 - 52. Jocul a fost controlat în întregime de echipa gălățeană, care a condus pe toată desfășurarea meciului.

După ce a câștigat primul sfert cu scorul 16 - 9, Phoenix s-a impus în sfertul secund, scor 24 - 19, astfel că la pauză mare gălățencele au intrat cu avantaj de 12 puncte, scor 40 - 28. La reluare, sfertul trei a fost câștigat de Phoenix, 24 - 17, iar ultimul sfert a fost câștigat de gazde cu scorul 20 - 7, chiar dacă pe parcursul parțialului antrenorul Eugenio Rodrigues a folosit întreaga rotație avută la dispoziție.

Cea mai bună marcatoare a jocului a fost Bianca Fota cu 22 de puncte (2x3). Pentru Phoenix au mai marcat: Janette Jackson 19 p (4x3), Kerah Nelson 19p, Alexandra Dumitrache 13p (2x3), Romina Filip 7p și Denisa Fota 4 p.

Cu scorul general 2 - 1 Phoenix câștigă seria cu BT Alexandria și se califică în finala pentru stabilirea locurilor 5 - 6. În jocurile pentru stabilirea locurilor 5 - 6 Phoenix va juca cu cealaltă învingătoarea din prima fază a grupei 5 - 8, ICIM Arad. Primul meci este programat la Galați miercuri, 19 aprilie.