Home » , , » HOCHEI: ”Gladiatorii” au pierdut meciul trei al finalei și și-au adjudecat medaliile de argint

După două jocuri la Miercurea Ciuc finala Campionatului Național juniori II, sub 16 ani, s-a mutat la Galați. Meciul trei al seriei dintre Gladiators Dunărea Galați și CSȘ Miercurea Ciuc s-a încheiat cu victoria harghitenilor, scor 5 - 8, care au câștigat câștigat titlul de campioni, iar ”gladiatorii” au câștigat medaliile de argint.

După ce CSȘ Miercurea Ciuc a câștigat prima repriză, scor 3 - 1, golul gălățenilor a fost marcat de Denis Diaconu pentru socrul 1 - 1, cele două echipe au încheiat la egalitate, scor 2 - 2, partea secundă a jocului. Pentru Dunărea au marcat Remus Gheorghe (2 - 4) și Victor Florea (3 - 4). În prima parte din repriza a treia, încheiată 2 - 3, ”gladiatorii” au egalat la 5 după golurile marcate de Remus Gheorghe și Victor Florea, iar în ultimele cinci minute oaspeții au mai marcat de trei ori. Datele statistice complete ale jocului aici

Pentru Dunărea a fost al patrulea meci în patru zile. După meciul de marți din semifinala cu CSȘ Gheorgheni ”gladiatorii” au plecat la Miercurea Ciuc, unde miercuri și joi, au susținut primele două meciuri din finală, iar seria a fost încheiată vineri cu meciul trei din finală.

Dunărea: Ionuț Cristian Andrișoi, Bianca Bobu - portari; Macar Bradcenco, Robert Balaban, Alexandru Adrian Olenici, Nicolae Smilenco, Alexandru Diaconu - fundași; Remus Gheorghe, Raul Maftei, Victor Florea, Anton Ciobanu, Călin Trusan, Florin Claudiu Mladin, Gabriel Iordache, Eduard Simiz, Edward Andrei Bosna - atacanți. Antrenori: Cristi Munteanu, Cornel Chiriță.