Home » , , » HOCHEI: ”Gladiatorii” s-au calificat în finala Campionatului Național juniori II

Echipa de juniori sub 16 ani Gladiators Dunărea Galați s-a calificat în finala Campionatului Național al juniorilor II. Meciul doi al seriei semifinale cu CS Școlar Gheorgheni, disputat la Patinoarul ”Dunărea” din Galați, a fost câștigat de ”gladiatori”, scor 3 - 1 (1 - 0, 1 - 0, 1 - 1). Remus Gheorghe a deschis scorul în minutul 1.56, pasă Raul Maftei, Anton Ciobanu a mărit diferența la două goluri în minutul 26.36, pasă Victor Florea, iar Denis Diaconu a marcat în minutul 44.06, pentru 3 - 0, după o pasă primită de la Remus Gheorghe. În minutul 53.58 harghitenii au închis tabela cu golul de 3 - 1. Datele statistice complete ale jocului aici.

Cu scorul general 2 - 0, după 6 - 2 la Gheorgheni și 3 - 1 la Galați, Gladiators Dunărea Galați s-a calificat în finala Campionatului Național Juniori II. În finală juniorii gălățeni vor juca cu CSȘ Miercurea Ciuc. Gruparea din Harghita a trecut în semifinale, cu scorul general 2 - 0, de Corona Brașov.

Pentru ”gladiatori” va fi două finală consecutivă pe care o vor disputa la categoria de vârstă sub 16 ani, după ce sezonul trecut au câștigat medaliile de argint după finala disputată tot cu cei de la CS Școlar Miercurea Ciuc.

Dunărea: Ionuț Andrișoi, Bianca Bobu-portari;

Robert Balaban, Alexandru Olenici, Nicolae Smilenco, Macar Bradcenco, Alexandru Diaconu-fundași;

Remus Gheorghe, Raul Maftei, Victor Florea, Călin Trușan, Eduard Simiz, Florin Claudiu Mladin, Anton Ciobanu, Gabriel Iordache, Edward Andrei Bosna, Denis Diaconu-atacanți;

Cristi Munteanu, Cornel Chiriță-antrenori.