Home » » HOCHEI: Prima victorie pentru Spania la Mondialul de la Galați

HOCHEI: Prima victorie pentru Spania la Mondialul de la Galați

Echipa națională a Spaniei a câștigat primul meci la Campionatul Mondial Divizia a II-a, Grupa A, de la Galați. În primul meci din runda a patra Spania a învins, scor 5 - 4, în prelungiri, echipa națională a Serbiei. Prima repriză a fost câștigată clar de Spania, scor 3-0, prin golurile marcate de: Guillermo Bertan, Bruno Baldris și Oriol Boronat. În partea secundă Serbia s-a impus, scor 2-1. Echipa Serbiei a marcat pentru 3-1 prin Mirko Djumic, Spania a refăcut diferența de trei goluri după reușita lui Patricio Fuentes, iar în finalul treimii Serbia a marcat prin Pavle Ogrizovic. Serbia a câștigat și ultima repriză, scor 2-0. Dimitrije Filipovic a marcat pentru 3-4, iar  Marko Milovanovic a egalat la 4 în minutul 55.44 și a împins meciul în prelungiri. În over-time Spania a marcat golul de aur prin Gaston Gonzalez, în minutul 3.15.

La Campionatul Mondial Divizia a II-a, Grupa A, Galați-2017 astăzi mai sunt programate alte două jocuri. De la ora 16.30, Islanda va juca cu Belgia, iar de la ora 20.00, echipa națională a României va întâlni liderul grupei Australia.