Home » » HOCHEI: România a învins Belgia, în meciul de debut la Campionatul Mondial D II A de la Galați

Echipa națională a României a debutat cu o victorie în grupa de Campionat Mondial de la Galați. ”Triocolorii” au învins, scor 9-1, echipa națională a Belgiei în ultimul meci din prima zi a grupei de la Galați. Belgia a deschis scorul, în minutul 5:29, însă până la prima pauză România a întors rezultatul prin golurile marcate de Mihaly Ede. Partea secundă a fost câștigată de România, scor 3-0, prin golurile marcate de Mihaly Ede, două, și Adrian Irimia, iar ultima treime a fost câștigată de echipa României, scor 4-0. Marcatorii României au fost: Fodor Csanad, Mihaly Ede, Sallo Alpar, Florian Bocu.

Cu cinci goluri marcate atacantul de la Dunărea, Mihaly Ede, a fost declarat la finalul jocului cel mai bun jucător al României.

România: Toke Zoltan, Onodi Otto-portari;