Home » » VOLEI: Arcada a pierdut la Ploiești și a ieșit din lupta pentru titlu

VOLEI: Arcada a pierdut la Ploiești și a ieșit din lupta pentru titlu

Cu trei etape înainte de finalul sezonului echipa masculină de volei Arcada Galați a ieșit din cursa pentru titlul de campioană. În etapa a 30-a din play-off, grupa valorică 1 - 6, Arcada a pierdut, scor 1 - 3, jocul de la Ploiești cu cei de la Tricolorul LMV. După ce Tricolorul a câștigat primele două seturi cu același scor 25 - 23 (7 - 8, 14 - 16; 8 - 6, 16 - 11), Arcada s-a impus în setul secund, scor 25 - 23, și părea că au reintrat în joc, însă ultimul set a fost cedat, scor 25 - 21 (7 - 8, 14 - 16).

După înfrângerea de la Ploiești, dar și victoria celor de la VM Zalău, scor 3 - 0, la București cu CSM, Arcada se îndepărtează la șase puncte de echipa din Zalău, cu două etape înainte de finalul sezonului. VM Zalău are 73 de puncte în timp ce Arcada este pe locul doi cu 67 de puncte, iar dacă SCMU Craiova câștigă trei puncte în jocul cu Steaua echipa gălățeană poate coborâ chiar pe locul trei. În Divizia A1 urmează o perioadă de pauză, iar următorul joc pentru Arcada este programat pentru 22 aprilie, pe teren propriu, cu Steaua.