Home » » FOTBAL: Fetele de la FC Universitatea au învins la scor viceliderul

FOTBAL: Fetele de la FC Universitatea au învins la scor viceliderul

În penultima etapă din seria I, Liga I, echipa feminină FC Universitatea a obținut a cincea victorie stagională. ”Panterele negre” au primit pe teren propriu replica echipei de pe locul doi, FCM Viitorul Reghin. Fetele pregătite de Gabriel Călinescu și Alexandru Caracaș au reușit să obțină prima victorie din istorie cu echipa din Reghin, scor 5 - 1, după ce la pauză echipa gălățeană conducea cu scorul 4 - 0.

Trei dintre golurile fetelor de la Universitatea au fost marcate de Carmen Marcu, în minutele 27, 29 și 36. Georgiana Stratu a marcat în minutul 31, iar Andreea Surcica a înscris în minutul 62. Antrenorii Gabriel Călinescu și Alexandru Caracaș au folosit lotul: Elena Dragomir - Valentina Ivan, Alexandra Ivan, Elena Tutuianu, Elena Ivan - Bucur Nicol, jucătoare aflată la debut, Mădălina Sinteș, Silvia Oana - Maria Stamate, Andreea Plic - Carmen Marcu. Au mai jucat: Georgiana Stratu, Andreea Surcica, Georgiana Bobocea, Ștefania Treanta, Irina Ivan. Rezerve neutilizate: Mirela Ciobotaru, Roxana Ioan.

În clasamentul la zi din seria I, Liga I, FC Universitatea este pe locul cinci cu 17 puncte din 12 jocuri, cinci victorii, două remize, cinci înfrângeri, golaveraj 46 - 31. Până la finalul sezonului FC Universitatea mai are de disputat două jocuri. Prima dată, duminică, 21 mai, de la ora 11.00, pe stadionul ”Dunărea” FC Universitatea va juca restanța cu Selena Constanța, iar sezonul va fi încheiat duminică, 28 mai, la Bacău, pe terenul ”pisicilor roșii”, Măgura Bacău.