Home » , , , , » FOTBAL: Cupa României - faza județeană. Prima înfrângere pentru SC Oțelul. Zimbrul Slobozia Conachi victorie la limită în semifinale

În faza județeană a Cupei României s-au disputat meciurile din manșa tur a semifinalelor. Surpriza etapei de Cupă s-a înregistrat la Braniștea unde echipa locală Unirea, locul șase în Liga a IV-a, a învins campioana Ligii a IV-a, SC Oțelul. Chiar dacă la pauză echipa suporterilor a intrat în avantaj, scor 1 - 0, la final Unirea Braniștea s-a impus, scor 2 - 1. Înfrângerea de la Braniștea este prima din istorie pentru Suporter Club Oțelul Galați.

În cealaltă semifinală, la Slobozia Conachi, echipa locală Zimbrul, a trecut la limită, scor 1 - 0, la pauză 1 - 0, de Victoria Independența.

Echipele care se vor califica în finala fazei județene a Cupei vor fi cunoscute după meciurile din retur. Miercuri, 7 iunie, de la ora 18.00, la Galați pe stadionul ”Oțelul” SC Oțelul va juca returul cu Unirea Braniștea, iar la Independența, echipa locală Victoria, va întâlni Zimbrul Slobozia Conachi.