Home » , » FOTBAL: Câștigătoare surpriză în Supercupă. Zimbrul Slobozia Conachi a învins SC Oțelul

Echipa de Liga a IV-a Zimbrul Slobozia Conachi a produs o nouă surpriză. În deschiderea sezonul în fotbalul județean Zimbrul Slobozia Conachi și-a trecut în cont al doilea trofeu stagional Supercupa. În jocul disputat la Valea Mărului câștigătoarea fazei județene a Cupei a învins, scor 3- 2, campioana Ligi a Iv-a din precedenta ediție, SC Oțelul, echipă nou promovată în Liga a III-a.

Chiar dacă SC Oțelul a condus cu 1 - 0 și 2 - 1, marcatori Perju și Chebac, ”zimbrii” au replicat și au revenit în joc prin golurile marcate de fiecare dată de Constantin Spânache. prima dată  a egalat la 1 în minutul 17, în minutul 74 Spânache a marcat pentru 2 - 2, iar  hattrick-ul a fost reușit în finalul jocului, minutul 87.

”La 0-1 am făcut prima schimbare, din cauza unei accidentări. În minutul 25 am fost forțați să facem a doua schimbare, tot din cauza unei accidentări. Cei e la Oțelul au început jocul mai bine, au deschis scorul, dar noi am egalat până în pauză. După pauză tot ei au început mai bine au marcat și al doilea gol, în urma unui corner. Noi am revenit, am egalat, iar pe final am marcat golul trei pe o greșeală a lui ”Kahn” (Alexandru Vlasie, portarul de la SC Oțelul). Toate cele trei schimbări le-am făcut din cauza accidentărilor. Pentru noi urmează meciul din turul doi național al Cupei României, cu gazdele jocului de azi, Avântul Valea Mărului”, ne-a spus antrenorul de la Zimbrul Slobozia Conachi, Florin Anghel.

Zimbrul Slobozia Conachi: Sterică Stoica - Florin Grigoraș, Marian Grigoraș, Ștefan Scutaru, Mihai Ghișan, Marius Burghelea, Ovidiu Lupu, Iulian Năpârlică, Petrișor Tudosă, Constantin Spânache. Au mai jucat: Stelian Boghean, Marius Radu, Vasile Marin. Antrenor: Florin Anghel.

SC Oțelul: Alexandru VlasieCosmin Stoian, Claudiu Maftei, Silviu Ilie, Mihai Manău, Marius Sevastian, Alexandru Chebac, Alexandru Vasile, George Bârlădeanu, Alexandru Muscă, Alexandru Perju. Au mai jucat: Bahnașu, Crihană. Antrenor: Damian Băncilă.