Home » , » BASCHET: Phoenix a trecut de Poli Iași în meci amical

BASCHET: Phoenix a trecut de Poli Iași în meci amical

Echipa de LNBM a Clubului Sportiv Phoenix Galați a susținut în finalul acestei săptămâni primele meciuri de verificare din acest sezon. Adversarii gălățenilor au fost o altă echipă de prima Ligă, Poli ”Studs” Iași - echipă nou promovată în LNBM. Dacă în jocul de sâmbătă s-au impus ieșenii, pentru confruntarea de duminică Florin Nini și-a mobilizat elevii iar gălățenii s-au impus, scor 82 - 75.

Gălățenii s-au aflat la conducere pe tot parcursul jocului, la pauza mare Phoenix a intrat în avantaj +8, 42 - 34. La jumătatea sfertului trei oaspeții s-au apropiat la un punct, 50 - 49, dar americanii Gugino și Miller au marcat câte o triplă și Phoenix s-a desprins decisiv, 59 - 49.

Phoenix a început meciul cu formula: Phillip Miller, Cameron Rundles, Marco Pavlovic, Tony Gugino, Tudor Sabău. Rotația gălățenilor în jocul de duminică a fost: Ovidiu Stochici, Dragoș Andrei, David Stan, Mihai Grecu, Eugeniu Melnic, Cătălin Petrișor, John Nunnaly, Mihai Măciucă, Marcel White. Antrenor: Florin Nini