Home » , » HOCHEI: Dunărea a cedat al doilea meci cu Steaua cu 11 secunde înainte de final. Gălățenii au condus de patru ori pe parcursul jocului

Și al doilea meci cu Steaua Rangers București, din prima etapă a Campionatului Național, a fost pierdut de hocheiștii de la Dunărea. Dacă ieri gălățenii au cedat la scor, 1 - 5, astăzi, în al doilea meci, Dunărea a cedat la limită, scor  4  - 5, cu golul victoriei marcat de ”gazde” cu 11 secunde înainte de final, după un joc în care echipa pregătită de Cornel Chiriță și Vitali Donika s-a aflat al conducere până cu șase minute înainte de final

La prima pauză Dunărea a intrat în avantaj, scor  2 - 1, după golurile marcate de româno - ucraineanul Anton Butochnov (1 - 0, 2 - 1). Treimea secundă a fost câștigată de Steaua, scor 2 - 1. Levente Lorincz, din pasa lui Mykola Kolyada și Pal Zsombor, a marcat golul Dunării, reușită prin care echipa gălățeană a trecut în avantaj, scor 3 - 2. Dunărea a preluat din nou conducerea, în ultima treime, încheiată 2 - 1 pentru Steaua, Donatas Kumeliauskas, din pasa lui Anton Butochnov, în minutul 4 al ultimei reprize a dus gruparea gălățeană în avantaj, scor 4 - 3. În final, minutul 54 al jocului, Steaua a egalat prin fostul jucător de la Dunărea, Mihai Georgescu, moment al jocului în care echipa gălățeană evolua în inferioritate numerică, iar cu 11 secunde înainte de final Steaua a marcat golul victoriei.

Dunărea: Bogdan Popa, Arnold Laszlo - portari;

Nandor Tamas, Timur Rasulov, Attila Goga, Juraj Durkech, Botond Flinta, Ciprian Țapu, Pal Zsombor - fundași;

Hildebrand Szabolcs, Anton Cristian Popa, Robert Krajci, Anton Butochnov, Donatas Kumeliauskas, Levente Lorincz, Mykola Kolyada,  Andriy Butochnov, Adrian Irimia, Lajos Nyerges - atacanți;

Cornel Chiriță, Vitalii Donika - antrenori. Datele statistice complete ale jocului  aici.