Home » , , » BASCHET: Fetele de la Phoenix au pierdut jocul de debut în actuala ediție a LNBF

Echipa feminină Phoenix Galați a debutat cu o înfrângerea în actuala ediție a LNBF. În prima etapă din noua ediție a Ligii feminine echipa gălățeană a pierdut, scor 54 - 64, pe teren propriu cu Sirius Târgu Mureș. După un prim sfert încheiat la egalitate,s cor 14 - 14, Phoenix și-a adjudecat sfertul secund, scor 19 -16, iar la pauza mare a intrat în avantaj, scor 33 - 30. Cele două parțiale din repriza secundă au fost câștigate de echipa oaspete. În sfertul trei gruparea din Târgu Mureș s-a impus cu scorul 17 - 11, iar în ultimul sfert scorul a fost 10 - 18.

Jocul a fost pierdut de Phoenix în debutul sfertului patru. După ce au revenit pe parchet cu un  deficit de trei puncte, 44 - 47, Phoenix a avut o perioadă de șase minute în care nu a marcat în care nu a marcat, timp în care echipa din Târgu Mureș a reușit un parțial 12 - 0.

Cea mai bună marcatoare a jocului a fost Miljana Dzombeta, Phoenix Galați, cu 21 de puncte (3 x 3). Celelalte marcatoare de la Phoenix au fost: Alexandra Dumitrache 15 p (3 x 3), Carolee Dilard 9p, Alina Crăciun 5p, Mariah King 3p, Aliyah Kilpatrick 1p.

În etapa a doua din LNBF Phoenix va juca pe terenul echipei Olimpia CSU Brașov. Jocul este programat pentru luni, 9 octombrie, de la ora 18.00, și va fi transmis în direct de Digi Sport.