Home » , » HOCHEI: Dunărea a pierdut al doilea joc din duelul de play-off cu Steaua

HOCHEI: Dunărea a pierdut al doilea joc din duelul de play-off cu Steaua

Al doilea meci din dubla cu Steaua, din prima etapă a returului I, fost pierdut de hocheiștii de la Dunărea. Dacă în meciul de vineri echipa gălățeană s-a impus cu scorul 8 - 3, jocul de sâmbătă a fost cedat de hocheiștii dunăreni cu scorul 3 - 6.

Steaua a intrat în avantaj, scor 2 - 0, la prima pauză. Cele două goluri ale steliștilor au fost marcate de gălățenii Nicușor Lușneac și Cătălin Berdilă. Prima reușită  a meciului a fost un autogol, dar creditat cu gol a fost Lușneac. În partea secundă, încheiată 2 - 1, Dunărea a egalat după golurile marcate de Adrian Irimia și Robert Krajci, la ambele pastor a fost Hildebrand Szabolcs, cele două goluri fiind marcate de gălățeni în urma unor superiorități numerice. Steaua a intrat în avantaj și la a doua pauză, Yevgeni Lymasky a marcat cu 39 de secunde înainte de finalul treimii secunde. În debutul reprizei a treia, ce s-a încheiat cu scorul 1 - 3, Steaua și-a dublat avantajul, Mircea Oniciuc a marcat pentru 4 - 2. Dunărea a replicat prin reușita lui Andriy Butochnov, pasă Lorincz Levente, în minutul 8 al ultimei reprize, însă Steaua a mai marcat de două ori până la final prin Georgiy Kicha și Yevgeni Lymasky. La finalul jocului, conform statisticii oficiale, raportul șuturilor a fost net favorabil gălățenilor 49 - 28.

Dunărea: Laszlo Arnold, Bogdan Popa - portari;

Goga Attila, Hildebrand Szabolcs - Flinta Botond, Pal Zsombor - Ciprian Țapu, Timur Rasulov - Nandor Tamas - fundași;

Robert Krajci, Valentyn Aleksiuk, Donatas Kumeliauskas - Szocs Szabolcs, Lorincz Levente, Nyerges Lajos - Marius Mărcuș, Adrian Irimia, Anton Butochnov - Alexandru Cristian Munteanu, Anton Cristian Popa, Andriy Butochnov - atacanți.

Antrenori: Cornel Chiriță și Vitalii Donika.

Înfrângerea de sâmbătă este a treia, din patru jocuri, cu Steaua, principala contracandidată la un loc în play-off. În clasament diferența dintre cele două echipe este de patru puncte avantaj pentru Steaua, dar și un trei meciuri în plus pentru bucureșteni.