Home » » VOLEI: Arcada a pierdut în prelungiri derby-ul cu Tricolorul Ploiești

VOLEI: Arcada a pierdut în prelungiri derby-ul cu Tricolorul Ploiești

Echipa de volei masculin Arcada Galați a pierdut primul joc cu o echipă contracandidată la titlul din Divizia A1. Gruparea gălățeană a cedat, scor 2 - 3, jocul de pe teren propriu cu cei de la Tricolorul Ploiești. Chiar dacă Arcada a început meciul mai bine și a câștigat primul set cu scorul 25  -17 (8 - 7, 16 - 12), oaspeții au revenit și au câștigat seturile doi și trei, scor 15 - 25 (6 -8, 11 - 16) și 17 - 25 (5 - 8, 11 - 16). Jocul a fost trimis în prelungiri de Arcada după ce s-a impus în setul patru cu scorul 25  - 23 ( 8 - 5, 16 - 12). Setul decisiv a fost controlat de oaspeți, câștigat cu scorul 10 - 15.

Cel mai bun jucător de la Arcada a fost Adrian Gonțariu cu 19 puncte. Ceilalți jucători care au realizat puncte pentru Arcada: marian Bala 13 p, Nikola Kovacevic 12p, Viktor Ferreira Rangel 5p, Andrei Spânu 4p,  Luka Suljagic 3p, Șerban Pașcan 2p, Filip Despotovski 1p, Dima Filipov 1p.

După trei etape din Divizia A1 Arcada este pe locul 5 în clasamentul la zi din Divizia A1 cu 6 puncte din trei jocuri. În etapa a IV-a Arcada va juca pe terenul celor de la Dinamo București, luni, 23 octombrie, de la ora 20.00, în direct la Digi Sport.