Home » , , » FOTBAL: Victorie la limită pentru SC Oțelul în derby-ul cu Sporting Liești

FOTBAL: Victorie la limită pentru SC Oțelul în derby-ul cu Sporting Liești

Cele două echipe gălățene din partea superioară  a clasamentului seriei I din Liga a III-a, SC Oțelul și Sporting Liești, s-au întâlnit în meci direct în etapa a XII-a din C1. Derby-ul a fot câștigat de Oțelul cu scorul 2 - 1, victoria gălățenilor fiind conturată încă din prima repriză, la pauză SC Oțelul avea avantaj 2 - 0. Cele două goluri ale gălățenilor au fost marcate de George Bârlădeanu și Ruben Silvestre, în timp ce oaspeții au marcat în prelungirile jocului, la ultima fază, prin Ștefan Adamache.

După jocurile din etapa a XII-a SC Oțelul a coborât pe locul doi în serie, cu 25 de puncte din 12 jocuri, la egalitate de puncte cu Aerostar Bacău, noul lider al seriei după victoria, scor 10 - 1, de la Galați cu Metalosport. Echipa din Bacău are un meci mai puțin disputat. Sporting Liești este pe locul șase în clasamentul seriei I cu 19 puncte.

Pentru SC Oțelul urmează o etapă de pauză, din cauza numărului impar de echipe din serie. Următorul joc este programat în etapa a XIV-a, tot pe teren propriu, 25 noiembrie, cu cei de la Aerostar Bacău, principala contracandidată la promovarea în eșalonul superior. Sporting Liești are programat următorul joc pe ”Liești Arena”, 18 noiembrie, cu AFC Odorheiu Secuiesc.