Home » , » VOLEI: Arcada a debutat cu victorie în actuala ediție a Cupei

VOLEI: Arcada a debutat cu victorie în actuala ediție a Cupei

Echipa de volei masculin Arcada Galați, deținătoarea Cupei României,  a început cu o victorie actuala ediție a Cupei României. Manșa tur din faza secundă a Cupei a fost câștigată de echipa gălățeană cu o victorie, scor 3 - 1, în fața celor de la Dinamo București.

Arcada a câștigat primul set al jocului cu scorul 25 - 19 (8 - 6, 16 - 12, 21 - 15), oaspeții și-au adjudecat setul secund în prelungiri, scor 29 - 27 (8 - 6, 16 - 15, 19 - 21), celelalte două parțiale ale jocului au fost adjudecate de Arcada cu scorul 25 - 18 (8 - 6, 16 - 13, 21 - 16), (8 - 5, 16 - 13, 21 - 17). Cel mai bun jucător al meciului a fost Kovacevic cu 22 de puncte. Pentru Arcada au mai realizat puncte: Bala 14p, Jeliazkov 12p, Rangel 10p, Spînu 8p, Zahar 5p, Filipov 2p.

Manșa retur din faza secundă a Cupei este programată pentru 12 decembrie, de la ora 19.00, la București, în Sala Dinamo, în direct la Digi Sport. Pentru Arcada urmează un nou joc pe teren propriu, sâmbătă, 2 decembrie, de la ora 18.00, cu cei de la CSU Timișoara, în ultima etapă din tur.