Home » , » HOCHEI: Aproape de play-off. Dunărea a trecut de Steaua și în a doua ”finală”

HOCHEI: Aproape de play-off. Dunărea a trecut de Steaua și în a doua ”finală”

Hocheiștii de la Dunărea au mai făcut un pas spre calificarea în play-off-ul Campionatului Național de Seniori. A doua ”finală” de accederea între primele patru echipe de campionatul intern a fost câștigată de Dunărea cu scorul 9 - 6, în fața contracandidatei pentru ultimul loc de play-off Steaua București.

După prima repriză Dunărea avea avantaj de un gol, scor 3 - 2. Scorul a fost deschis rapid de Dunărea, Krajci a marcat în minutul trei, din pasa lui Andriy Butocnov. Steaua a egalat la două minute distanță, bucureștenii au fructificat un moment de power play. După o bară a lui Szocs gălățenii au trecut din nou în avantaj, gol marcat de Andriy Butochnov, în superioritate numerică. Steaua a egalat la doi, după un nou gol marcat în superioritate numerică, iar cu 4.42 înainte de pauză Marius Mărcuș a trecut, pentru a treia oară în acest joc, Dunărea în avantaj.

Dunărea, prin Krajci, a irosit prima ocazie a treimii secunde, dar Steaua a egalat la trei, la jumătatea treimii, acesta a fost și ultimul moment de egalitate al jocului. La aproape două minute distanță Marius Mărcuș a reușit ”dubla” și Dunărea a trecut din nou în avantaj, scor 4 - 3. Golul lui Mărcuș a fost primul dintr-un parțial 5 - 0 reușit de gălățeni în aproape 15 minute de joc. Chiar dacă au beneficiat de patru minute de om în plus gălățenii nu au reușit să marcheze, la revenirea pe gheață a lui Lușneac, jucătorul eliminat de la Steaua, Mykola Kolyada a marcat pentru 5 - 3, iar în ultimele secunde din treimea secundă Andriy Butochnkov a stabilit scorul după două reprize 6 - 3.

În primele patru minute din ultima repriză Dunărea a mai marcat de două ori, Mărcuș a realizat tripla, cu golul de 7 - 3, iar ”capitan” Kolyada a reușit ”dubla” cu golul de 8 - 3, în urma reușitei atacantul din Ucraina s-a ales cu 10 minute pe banca de pedepse, fiind sancționat cu pedeapsă de rea conduită.  Steaua a replicat parțialului 5 - 0 reușit de Dunărea cu un 3 - 0, prin care s-a apropiat periculos la 8  - 6. Steaua a riscat totul în finalul jocului, cu 1.20 înainte de final Nelu Alexe și Ioan Timaru au solicitat time - out, la reluare portarul Catrinoi rămâne pe bancă, apărarea gălățeană nu a cedat, mai mult, în ultima secundă a meciului fundașul Pal Zsombor a stabilit scorul final 9 - 3, gol marcat în poarta goală.

Dunărea: Alexandru Popa - portar;

Timur Rasulov, Pal Zsombor - Vladimir Romanenko, Hildebrand Szabolcs - Orbaz Szilard, Valentin Aleksiuk - fundași;

Robert Krajci, Andriy Butochnov, Sergei Chernenko - Szocs Szabolcs, Lorincz Levente, Mykola Kolyada - Marius Mărcuș, Adrian Irimia, Anton Butochnov - atacanți;

Laszlo Arnold, Anton Cristian Popa, Dragoș Petrică -rezerve.

Cristi Munteanu și Vitali Donika - antrenori.

După cele două jocuri cu Steaua, ”finale” pentru play-off, câștigate de Dunărea, echipa gălățeană are prima șansă la calificarea în semifinalele Campionatului Național. În clasament Dunărea are 32 de puncte din 21 de jocuri, în timp ce Steaua are 24 de puncte din 21 de jocuri. Până la finalul sezonului regulat Dunărea va mai juca după următorul program: 11 ianuarie, la Brașov, cu Corona; 12 ianuarie, la Miercurea Ciuc, cu Sport Club; 13 ianuarie, la Galați, cu SC Miercurea Ciuc; 19 și 20 ianuarie, la Brașov, cu Corona; 2 februarie, la Galați, cu Progym Gheorgheni; 4 februarie, la Gheorgheni, cu Progym. Dunărea mai are de jucat și două meciuri cu Corona Brașov, jocuri ce urmează să fie programate de FRHG. Steaua va juca până la finalul sezonului regulat după programul: 11 și 12 decembrie, la Miercurea Ciuc, cu Sport Club; 15 și 16 ianuarie, la Brașov, cu Corona; 26 ianuarie, la Gheorgheni, cu Progym, 28 ianuarie, la Brașov, cu Progym Gheorgheni, 3 și 4 februarie, la Brașov, cu Sportul Studențesc.