Home » » VOLEI: Arcada a pierdut în prelungiri manșa tur din 16 - imile Cupei CEV

VOLEI: Arcada a pierdut în prelungiri manșa tur din 16 - imile Cupei CEV

Echipa de volei masculin Arcada Galați a pierdut meciul de debut în actuala ediție a cupelor europene. Manșa tur din din faza 16 - imilor Cupa CEV a fost pierdută de Arcada, scor 3 - 2, în Cehia, pe terenul celor de la Kladno Volejbal.

Arcada a câștigat primul set în prelungiri, scor 29 - 27 (6 - 8, 16 - 11, 21-19), gazdele au egalat situația în setul secund câștigat cu același scor 29 - 27 (7 - 8, 15 - 16, 20 - 21). După setul trei Arcada a revenit în avantaj, gălățenii s-au impus în parțial cu scorul 25 - 22 (8 - 7, 16 - 14, 21 - 17), iar jocul a fost trimis în prelungiri după ce gazdele s-au impus în setul patru cu scorul 25 - 21( 8 - 5, 16 - 11, 21 - 11). Setul cinci, decisiv, a fost câștigat de gazde cu scorul 15 - 12.

Cu 20 de puncte realizate |Marian Bala a fost cel mai bun jucător al gălățenilor. Pentru Arcada au mai punctat: Nikola Kovacevic 19p, Jani Jeliazkov 19p, Andrei Spânu 8p, George Zahar 6p, Fereira Rangel 3p. Filip Despotovski 2p. Manșa retur este programată pentru 20 decembrie, la Sala Sporturilor din Galați. Pentru a se califica în faza următoare a competiției Arcada trebuie să câștige cu scorul 3 -0 sau 3 - 1, la scorul 3 - 2 se va juca set de aur pentru stabilirea echipei ce va obține calificarea.