Home » » VOLEI: Arcada s-a impus și în returul cu Dinamo și a obținut calificarea la turneul final al Cupei

Echipa de volei masculin Arcada Galați a obținut calificarea în ”careul de ași” din Cupa României, competiție în care este deținătoarea trofeului. Chiar dacă aveau nevoie să câștige două puncte, două seturi, gălățenii s-au impus cu scorul 3 - 0 în manșa retur a sfertului de finală cu Dinamo, disputat la București, după ce gălățenii s-au impus cu scorul 3 - 1 la Galați, în manșa tur.

Arcada și-a adjudecat primul set cu scorul 25 - 22 (4 - 8, 16  -15, 19 - 21), setul secund a fost câștigat de gălățeni cu scorul 25 - 20 (8 - 7, 16  -14, 21 - 18). După ce s-au impus și în setul gălățenii aveau asigurată calificarea, dar s-au impus în ultimul parțial cu scorul 25 - 21 (8 - 5, 16 - 13, 21 - 14). Marian Bala a fost cel mai bun jucător al meciului cu 11 puncte. Pentru Arcada au mai punctat:  Pașcan 10 puncte, Ferreira Rangel 9p, Kovacevic 8p, Zahar 7p, Spânu 3p, Cristudor 2p, Slujagic 1p.

Cu două victorii 3 - 1 și 3 - 0 Arcada a obținut calificarea la turneul final, final four, al Cupei României. Turneul final este programat să e dispute între 5 și 6 mai 2018. În acest an Arcada mai are de jucat un singur meci, 20 decembrie, de la ora 18.00, manșa retur din 16 -imile Cupei CEV, cu cei de la Klando Volejbal.