Home » » VOLEI: Victorie de trei puncte penru Arcada în debutul returului

VOLEI: Victorie de trei puncte penru Arcada în debutul returului

Echipa masculină de volei Arcada Galați a început returul Diviziei A1 cu o victorie de trei puncte. În etapa a XII-a din prima ligă masculină, prima rundă din retur, echipa pregătită de Neculai Harabagiu și Marian Apostu a învins cu scorul 3 - 1, CSM Bicurești, joc disputat pe terenul bucureștenilor.

Gazdele au început meciul mai bine și au câștigat primul set al jocului cu scorul 25 - 23 (8 - 7, 15 - 16, 21 - 19). Arcada a revenit rapid în joc și și-a adjudecat setul secund cu scorul 25 - 15 (8 - 5, 16 - 12, 21 - 15), iar victoria a fost asigurată în următoarele două parțiale câștigate cu scorul 25 - 18 (8 - 3, 16 - 11, 21 - 13; 8 - 2, 16 - 11, 21 - 13.

Cel mai bun jucător al meicului a fost Marian Bala cu 19 puncte. Pentru Arcada au mai punctat: J. Jeliazkov 18p, A. Spânu 12p, N. Kovaceciv 9p, Ferreira Rangel 9p, F. Despotovski 2p, Ș. Pașcan 1p. Cu 30 de puncte acumulate în 12 jocuri Arcada este pe locurile 2 - 3 în clasamentul Diviziei A1 la egalitate de puncte cu Tricolorul LMV Ploiești, la două puncte în spatele liderului Steaua București.

Pentru Arcada urmează o nouă săptămână cu două jocuri. Prima dată, marți, 12 decembrie, de la ora 19.00, în direct la Digi Sport, gălățenii vor juca manșa retur din sferturile de finală a Cupei României, la București, cu Dinamo, iar sâmbătă, 16 decembrie, gălățenii vor juca pe teren propriu cu CSȘ 2 Baia Mare.