Home » » VOLEI: Arcada a pierdut în prelungiri la Ploiești, după ce a revenit de la 0 - 2

Primul derby al anului 2018 din Divizia A1 de volei masculin a fost pierdut de Arcada cu scorul 3 - 2, pe terenul uneia dintre adversarele din lupta pentru titlu, Tricolrul LMV Ploiești, după ce  echipa gălățeană a revenit de la 0 - 2, iar în setul decisiv a salvat trei mingi de meci.

Chiar dacă au condus în mare parte din set, gălățenii au pierdut prima secvență a jocului cu scorul 25 - 23 (6 - 8, 13 - 16, 21 - 21). În debutul meciului Marian Bala a desprins Arcada la 4 - 2, iar gălățenii s-au aflat la conducere până în finalul setului, 22 - 23. Ploieștenii au egalat la 23, după care și-au adjudecat setul, cu ultima minge contestată vehement de echipa gălățeană. Setul secund a fost fără istoric, gazdele s-au impus cu scorul 25 - 19 (8 - 2, 16 - 11, 21 - 14), după un parțial în care au condus în permanență. Arcada a încercat revenirea la mijlocul seului, la scorul 14 - 6 a intrat la serviciu Șerban Pașcan și gălățenii s-au apropiat la trei lungimi, scor 14 - 11.

La fel ca setul de deschidere al meciului Arcada a dominat setul trei al jocului în care s-a impus cu scorul 25 - 21 (8 - 5, 16 - 15, 21 - 18). Jocul a fost trimis în prelungiri de Arcada după ce echipa gălățeană s-a impus net în setul patru, scor 25 - 17 (8 - 5, 16 - 9, 21 - 13).

În setul cinci, decisiv, Arcada sa desprins prima 9 - 6,  gazdele au revenit și au egalat la 9, după care s-au desprins 14 - 11. A urmat revenirea gălățenilor care au egalat la 14, după ce au salvat trei mingi de meci, dar în final Tricolorul s-a impus 16 - 14.

Cu 20 de puncte realizate Adrian Gontariu a fost cel mai bun jucător de la Arcada. Pentru echipa gălățeană au mai realizat puncte: Marian Bala 14, Nikola Kovacevic și Lucas Ferreira Rangel câte 10, Andrei Spînu 9, Șerban Pașcan un punct.  Pentru Arcada au mai jucat: Neven Majstorovic (libero), Dima Filipov, dar și cei doi jucători achiziționați recent Adrian Feher și Arvydas Miseikis.

După 14 jocuri disputate Arcada este pe locul trei în clasamentul Diviziei A1 cu 34 de puncte, un punct mai puțin decât Tricolorul Ploiești, locul 2, 35 de puncte, patru puncte mai puțin decât liderul Steaua, 38 de puncte. Față de echipa de pe locul patru, VM Zalău, gălățenii au un avans de trei puncte.

Pentru Arcada urmează jocul din Cupa CEV, 16 ianuarie, în Slovenia, la Lubljana, cu cei de la ACH Volley Lubljana. În Divizia A1 echipa pregătită de Nicu Harabagiu și Marian Apostu va juca cu Dinamo București, pe teren propriu, 20 ianuarie.