Home » , , » BASCHET: Phoenix s-a oprit în sferturile Cupei

BASCHET: Phoenix s-a oprit în sferturile Cupei

La Sfântu Gheorghe s-au disputat sâmbătă primele jocuri de la turneul final, Final 8, al Cupei României. În chiar meciul de deschidere al turneului final Phoenix a jucat cu cei de la CSM CSU Oradea - fosta campioană a României. Bihorenii, echipă calificată la turneul final din postură de participantă în cupele europene, și-au respectat statul de favoriți și s-au impus cu scorul 82 - 67, distribuția scorului pe sferturi fiind: 26 - 17, 17 - 13, 23 - 25, 16 - 12.

În cea mai mare parte jocul a fost la discreția echipei din Oradea, diferența maximă de puncte pe tablă - 21 Phoenix, scor 34 - 55, s-a consemnat la jumătatea sfertului trei. Phoenix a revenit în ultima parte a jocului și s-a apropiat la două posesii, patru puncte, de bihoreni, scor 64 - 68, când mai erau de jucat 7.15 minute din meci. Oradea a replicat imediat cu un parțial 13 - 0 cu care a închis jocul.

Patru dintre jucătorii de la Phoenix au încheiat jocul în ”double - digit”, Ernests Kalve cu 15 puncte, Phillip Miller 14p, Tony Gugino 12p, Cătălin Petrișor 11p. Pentru Phoenix au mai marcat: Will Artimo 8p, Marko Pavlovic 6p și Tudor Sabău un punct.

Pentru echipa pregătită de Florin Nini urmează restanța de la Iași, cu cei de la Poli, ultima clasată din LNBM, joc programat pentru 18 februarie, de la ora 12.00.