Home » , , » FOTBAL: CSU ”Dunărea de Jos” s-a impus în amicalul cu echipa de Liga a III-a Sportul Chișcani

Viceliderul Ligii a IV-a gălățene, CSU ”Dunărea de Jos” Galați a obținut o nouă victorie în jocurile amicale. Sâmbătă studenții au jucat, la Galați, cu echipa de Liga a III-a Sportul Chișcani, Brăila, și s-au impus cu scorul 3 - 1, după ce la pauză gălățenii aveau avantaj de un gol, scor 1 - 0. Golurile universitarilor au fost marcate de Daniel Cană (două) și Lucian Ignat. Profesorul Cătălin Savu, antrenorul studenților, a folosit tot lotul avut la dispoziție pentru acest joc.

”Rezultatele din meciurile amicale nu contează, depinde de cum încarcă fiecare antrenor, când este programat vârful de formă. Mă bucur că au revenit jucătorii accidentați, sunt premize bune ca în retur să ne prezentăm altfel”, ne-a spus profesorul Cătălin Savu.

Chiar dacă în pauza dintre tur și retur lotul studenților a fost întărit, obiectivul este formarea unei echipe competitive formată în exclusivitate din studenți, conform profesorului Cătălin Savu. ”Obiectivul nostru nu este promovarea în Liga a III-a, obiectivul este crearea unei echipe competitive, formată din studenți. Prima dată vrem să formăm relațiile de prietenie între jucători, apoi relațiile de joc. Vrem să fim acoperiți pe toate posturile, să nu mai pățim ca în meciul de la Ivești, cu Gloria, când am pierdut. În acest sezon participăm pe două fronturi, Liga a IV-a și Cupa României”, ne-a spus profesorul Cătălin Savu, antrenorul de la CSU ”Dunărea de Jos”.

Până la startul returului Ligii a IV-a  CSU ”Dunărea de Jos” mai are programate alte jocuri de verificare. Prima dată sâmbătă, sau duminică, studenții vor încerca să dispute un meci de verificare cu liderul din Liga a IV-a Unirea Braniștea, apoi, marți, este programat un meci amical cu CSM Focșani, Liga a III-a, iar înainte de debutul în retur studenții vor să joace un nou meci cu SC Oțelul sau CS Făurei, liderul din Liga a IV-a Brăila.

În pauza dintre tur și retur CSU ”Dunărea de Jos” a jucat cinci meciuri amicale, iar rezultatele au fost: 3 - 1 cu Victoria Traian, Brăila, Liga a III-a, 1 - 3 cu Sporting Liești, Liga a III-a, 1 - 1 cu Delta Ageysus Tulcea, Liga a IV-a Tulcea, 1 - 1 cu Viitorul Ianca, Liga a IV-a Brăila, 3 - 1 cu Sportul Chișcani, Liga a IV-a Brăila. În prima etapă din returul Ligii a IV-a, studenții vor juca pe terenul concitadinei Quantum Club Galați, 11 martie