Home » , » FUTSAL: United U 19 s-a calificat la turneul final, Final 6, al Cupei României

FUTSAL: United U 19 s-a calificat la turneul final, Final 6, al Cupei României

sursa foto: Sorin Pană/United Galați facebook

Echipa de juniori sub 19 ani de la CS United Galați a obținut calificarea la turneul final al Cupei României sub 19 ani. Echipa gălățeană, pregătită de Cristian Ștefu și Costel Străinu, a obținut calificarea între cele mai bune șase echipe după ce a eliminat, în dublă manșă, gruparea vasluiană Inter Traian. După victoria de la Galați, scor 2 - 1, juniorii gălățeni au disputat duminică, la Vaslui, manșa retur din dubla pentru calificarea la turneul final al Cupei României.

Gazdele s-au impus cu scorul 4 - 3 în meciul retur, după un joc cu o desfășurare dramatică. La pauză  vasluienii au condus cu 2 - 0, iar cu șapte minute înainte de final aveau avantaj de patru goluri,  scor 4 - 0. Gălățenii au revenit în finalul jocului au marcat de trei ori consecutiv, prin Boșneagă, Crișan și Petică, și au obținut calificarea la turneul final al Cupei României U 19

Turneul final se va disputa în format final six, cu șase echipe participante. Cele șase participante la turneul final vor fi împărțite în două grupe de trei echipe, câștigătoarele grupelor vor juca finala Cupei României sub 19 ani.