Home » , , » Înfrângere surprinzătoare pentru Phoenix la Iași!

Înfrângere surprinzătoare pentru Phoenix la Iași!

Echipa masculină de la Phoenix a ratat o șansă importantă de a se apropia de locul șase în LNBM. Restanța cu Poli Iași, disputată la Iași, de altfel primul meci de acasă pentru ieșeni după o perioadă destul de lungă, a fost pierdut surprinzător de gălățeni cu scorul 99 - 91

La prima pauză gazdele au intrat în avantaj cu scorul 26 - 24, chiar dacă pe parcursul parțialului inaugural Phoenix a condus cu scorul 6 - 0. După primele 20 de minute de joc ieșenii aveau avantaj de două posesii, scor 50 - 45. Sfertul secund a fost cedat de gălățeni diferență de o posesie, scor 24 - 21. Gazdele au avut avantaj chiar și de 12 puncte la jumătatea sfertului, Phoenix a recuperat în finalul parțialului și a redus diferența la cinci puncte. Gălățenii au câștigat al treilea parțial al jocului, scor 27 - 22. Gazdele au început mai bine, au avut chiar  nouă puncte avans, scor 62 - 53, la jumătatea sfertului. Phoenix a revenit în final, Hadzifezovic a egalat la 70 cu 1.05 rămase de jucat, apoi Miller a trecut echipa gălățeană în avantaj, însă după primele trei sferturi scorul a fost egal 72. Gazdele au început mai bine sfertul decisiv, câștigat cu scorul 27 - 19, s-au desprins la 76 - 72 în debutul parțialului. Ieșenii s-au menținut la conducere, cu 2.53 înainte de final au marcat un coș de trei puncte cu care s-au desprins decisiv, scor 91 - 83

Cel mai bun marcator de la Phoenix a fost Tony Gugino cu 20 de puncte marcate (4 x 3). Pentru Phoenix au mai marcat: Miller 19 p, Hadzifezofic 19p, Artimo 13p, Măciucă 9p, Kalve 4p, Pavlovic 3p, Petrișor 3p.

De remarcat numărul  mare de puncte încasate de Phoenix de la echipa din Iași, de altfel pentru ieșeni 99 este cel mai mare număr de puncte marcate în acest sezon. Pentru Poli Iași este abia a doua victorie în acest sezon, prima care chiar contează, precedentul succes a fost cu ultima clasată Dinamo. În clasament Phoenix este pe locul opt cu 8 / 9 și va juca etapa viitoare pe terenul celor de la CSU Sibiu, 3 martie.