Home » » VOLEI: Arcada a dublat victoria de pe terenul liderului cu un succes pe terenul fostei campioane SCM Craiova

Victoria de trei puncte de pe terenul liderului a fost dublată de echipa de volei masculin cu un alt succes, tot de trei puncte, pe terenul fostei campioane SCMU Craiova. În penultima etapă din sezonul regulat al campionatului Diviziei A1 Arcada a obținut o victorie de moral, scor  3 - 1, pentru cea mai importantă parte a sezonului, play - off - ul.

După un prim set pierdut în prelungiri, scor 24 - 26 (5 - 8, 16 - 15, 20 - 21), gălățenii au egalat situația la general în setul secund câștigat cu scorul 25 - 23 (7 - 8, 16 - 15, 21 - 20). Momentul psihologic al jocului s-a consumat în setul trei. După un început echilibrat de set, 8 - 7 Arcada la primul time - out tehnic, gălățeni au preluat inițiativa și au condus 16 - 13 și 22 - 18, gazdele au revenit și au egalat la 22. În finalul parțialului echipa din Craiova a avut trei mingi de 2 - 1, (24 - 23, 25 - 24, 26 - 25) toate salvate de gălățeni, cu Gontariu în prim plan, la scorul 26 - 26 Feriera Rangel a reușit două blocaje care au asigurat primele două puncte ale gălățenilor. În setul patru Arcada s-a impus cu scorul 25 - 23 (6 - 8, 16 - 17, 21 - 21).

Arcada: Filip Despotovski, Andrei Spânu, Marian Bala, Liviu Cristudor, Ferreira Rangel, Adrian Feher - libero. Au mai jucat: Dimitro Filipov, Luka Slujagic, Arvydas Miseikis, Neven Majstorovic. Cel mai bun jucător al meciului a fost Adrian Gontariu cu 25 de puncte reușite, Marian Bala și Ferreira Rangel au reușit câte 17 puncte. În clasamentul din Divizia A1 Arcada este pe locul trei cu 49 de puncte din 21 de jocuri, trei puncte mai puțin decât echipa de pe locul doi Tricolorul Ploiești, șapte puncte minus față de liderul Steaua București. Luni, 19 februarie, de la ora 17.00, Arcada va încheia sezonul regulat cu un joc  pe terenul ultimei clasate CSU Timișoara.