Home » » FOTBAL: Sporting Liești a învins, în meci amical, gruparea de liga secundă Dacia Unirea Brăila

Profitând de pauza forțată din Liga a III-a Sporting Liești a susținut un meci de verificare, pe ”Liești Arena”, cu gruparea de liga secundă Dacia Unirea Brăila. Cele două echipe aveau programate inițial jocuri în ligile din care provin, dar adversarele cu care trebuiau să joace s-au retras din competiție, Avântul Valea Vărului din Liga a III-a, respectiv ASA Târgu Mureș din liga secundă. Testul a fost câștigat de gruparea gălățeană cu scorul 2 - 1, după ce la pauză scorul era 1 - 1. Cele două goluri ale grupării din Liești au fost marcate de Dragoș Voicu și George Dănăilă.

Altfel, chiar dacă au stat cei de la Liești s-au apropiat la un singur punct de plutonul fruntaș al seriei. Sporting a câștigat la ”masa verde”, scor 3 - 0, cu Avântul Valea Mărului și a ajuns la 30 de puncte, la doar un punct în spatele celor de la SC Oțelul, locul patru, 32 de puncte, echipă ce a remizat, scor 0 - 0, pe teren propriu cu CSM Focșani. Pentru Sporting Liești urmează jocul de pe terenul celor de la KSE Târgu Secuiesc, 24 martie, ora 15.00, urmând ca pe teren propriu să joace la 31 martie, cu cei de la CSM Roman, echipă de pe locu trei în clasamentul la zi.