Home » , » FOTBAL: Sporting Liești a urcat pe locul 5 după victoria de la Pașcani

FOTBAL: Sporting Liești a urcat pe locul 5 după victoria de la Pașcani

sursa foto: facebook/Sporting Liești

Gruparea gălățeană de Liga a III-a Sporting Liești a debutat cu o victorie în returul celui de al treilea eșalon. Lieștiul  a jucat în prima etapă din 2018 pe terenul CSM Pașcani, în etapa a 17-a, și s-a impus cu scorul 1 - 0, prin golul marcat de  Ionuț Iancu, în minutul 82.

Echipa de start de la Pașcani a formației pregătite de Ionuț Niculcea, Dorinel Matei și Cristi Brăneț a fost:  Vădeanu - Stancu, Voicu, Ciurea, Maftei, David, Munchiu, Dănăilă, Gohoreanu, Mihu, Iancu. Au mai jucat: Subotic, Lovin, Blănaru și Manea.

După victoria de la Pașcani Sporting Liești urcă pe locul cinci, imediat în urma celor patru care se luptă pentru promovare. Gruparea gălățeană a acumulat 27 de puncte ( 3 puncte mai puțin decât SC Oțelul, locul 4) din 15 jocuri, 32 goluri marcate - 14 primite. Pentru Sporting Liești urmează o etapă de pauză, dar în care vor câștiga cu 3 - 0, după retragerea echipei din Valea Mărului. Următorul joc pentru echipa din Liești este programat pentru 24 martie, în etapa a 19-a, pe terenul celor de la KSE Târgu Secuiesc. Pe teren propriu Sporting Liești are programat primul meci pentru data de 28 martie, restanța din prima etapă a turului, cu cei de la Sănătatea Darabani.