Home » , » FOTBAL: Studenții de la CSU ”Dunărea de Jos” au încheiat meciule amicale cu o înfrângere la limită

Înainte de startul returului în Liga a IV-a Galați, viceliderul din primul eșalon fotbalistic județean, CSU ”Dunărea de Jos” Galați, a susținut ultimul meci de verificare din această perioadă precompetițională. Adversarul studenților în ultimul test înaintea returului a fost gruparea gălățeană de Liga a III-a Sporting Liești, locul șase în seria I. A fost al doilea meci test dintre cele două echipe, din această pauză, după ce precedentul joc a fost câștigat de echipa din Liești cu scorul 3 - 1. Amicalul de sâmbătă s-a încheiat tot cu victoria echipei din Liești, de data asta cu scorul 3 - 2, după ce la pauză CSU a condus cu scorul 2 - 1. Golurile viceliderului din Liga a IV-a au fost marcate de Antofe și Anastasie

CSU ”Dunărea de Jos” a început jocul de pe stadionul Dunărea, terenul care ar trebui să aibă iarbă, terenul sintetic era înghețat, cu formula: Măstăcan - Stancu, Antofe, Florea, Hilohi - Țuiu, Iancu, Ignat, Popa - Grigoraș, Anastasie. Antrenorul Cătălin Savu a rulat întreg lotul avut la dispoziție pe parcursul jocului.

În pauza dintre tur și retur CSU ”Dunărea de Jos” a jucat șase meciuri amicale, iar rezultatele au fost: 3 - 1 cu Victoria Traian, Brăila, Liga a III-a, 1 - 3 și 2 - 3 cu Sporting Liești, Liga a III-a, 1 - 1 cu Delta Ageysus Tulcea, Liga a IV-a Tulcea, 1 - 1 cu Viitorul Ianca, Liga a IV-a Brăila, 3 - 1 cu Sportul Chișcani, Liga a III-a Brăila.

Returul Ligii a IV-a este programat să înceapă la finalul săptămânii, 11 martie, iar în prima etapă CSU ”Dunărea de Jos” are programat meci pe terenul concitadinei Quantum Club Galați. Jocul este programat să se dispute pe stadionul ”Siderurgistul”. Partea secundă din Liga a IV-a este abordată de CSU de pe locul doi cu 30 de puncte, un punct mai puțin decât liderul Unirea Braniștea, la egalitate de puncte cu echipa de pe locul trei Zimbrul Slobozia Conachi, două puncte avans față de echipa de pe locul patru Gloria Ivești.

Adversar dificil la barajul de promovare în Liga a III-a pentru campioana Galațiului

Referitor la barajul de promovare în Liga a III-a, unde campioana județului Galați va juca cu câștigătoarea Ligii a IV-a din Brăila, profesorul Cătălin Savu, antrenorul de la CSU ne-a spus: ”A fost o tragere grea, în ambele județe, atât în Galați cât și în Brăila, sunt echipe bune. Primele patru clasate din Galați și Brăila sunt echipe care oricine poate bate pe oricine. Va fi un baraj de promovare în Liga a III-a foarte interesant, presiunea va fi pe ambele echipe care vor participa la meciurile de promovare. Obiectivul nostru nu este promovarea în Liga a III-a, obiectivul este crearea unei echipe competitive, formată din studenți, de altfel din întreg lotul nostru un singur jucător, Nicu Măstăcan, nu este student. Prima dată vrem să formăm relațiile de prietenie între jucători, apoi relațiile de joc. Vrem să fim acoperiți pe toate posturile, să nu mai pățim ca în meciul de la Ivești, cu Gloria, când am pierdut”, ne-a spus profesorul Cătălin Savu, antrenorul de la CSU ”Dunărea de Jos” despre barajul de promovare în Liga a III-a.

Jucători împrumutați la Metalosport

În pauza de iarnă CSU ”Dunărea de Jos” a realizat mai multe transferuri (sosiri), detalii aici. La capitolul plecări profesorul Cătălin Savu ne-a spus că șase jucători care au evoluat în tur pentru studenți vor juca în partea a doua în Liga a III-a pentru cei de la Metalosport. Astfel, Dragoș Alexandru Rotaru, Ion Bogdan, Valentin Lungu, Gabriel Alexandru Pațilea și Andrei Brumaru vor evolua în retur pentru ultima clasată din seria I.