Home » , , » HANDBAL: CSU Danubius a întrerupt seria înfrângerilor cu o victorie în fața celor de la Rapid

Echipa feminină de handbal CSU Danubius Galați a întrerupt seria neagră de opt înfrângeri consecutive în Liga Florilor. Derby-ul codașelor din LNHF CSU Danubius - Rapid, disputat miercuri în ”Polivalentă”,  a fost câștigat de echipa gălățeană cu scorul 24 - 20, la pauză 13 - 8. Jocul, restant din etapa a 18-a, a fost echilibrat doar în prima parte, primul sfert de oră. Danubius a condus prima, scor 2 - 1, minutul 5, ambele reușite ale gălățencelor au fost marcate din aruncare de la șapte metri. Oaspetele au egalat, după care s-au instalat la conducere, scor 5 - 3, minutul 13. În următoarele șapte minute gălățencele au reușit un parțial 6 - 0, cu care s-a instalat la conducere, scor 9 - 5, minutul 21, iar la pauză Danuvius a intrat în avantaj de cinci goluri, scor 13 - 8. În partea secundă s-a menținut avantajul gălățencelor, chiar dacă secvența secundă a fost câștigată de echipa oaspete cu scorul 12 - 11.

După victoria de miercuri, prima după opt etape de secetă, CSU Danubius urcă un loc în clasamentul din Liga Florilor. Cu 15 puncte din 19 jocuri CSU ocupă locul 12, la două puncte de salvarea directă de la retrogradare, locul 10, poziție ocupată de CSM Slatina. Următorul joc în Liga Florilor pentru CSU Danubius este programat pentru 31 martie, pe teren propriu cu SCM Craiova (locul doi) - echipă ce a învins recent campioana CSM București. Pentru echipa gălățeană urmează jocul din faza sferturilor de finală din Cupa României, miercuri, 18 martie, pe terenul celor de la CSM Roman.