Home » » VOLEI: Arcada s-a impus în trei seturi pe terenul CSM București

VOLEI: Arcada s-a impus în trei seturi pe terenul CSM București

Echipa de volei masculin Arcada Galați a obținut a doua victorie consecutivă în grupa valorică 1 - 6 (play - off), din Divizia A1. În etapa a II-a din faza secundă a campionatului Arcada s-a impus cu scorul 3 - 0, pe terenul celor de la CSM București.

Arcada s-a impus în primul set cu scorul 25 - 21 (8 - 7, 16 - 10, 21 - 16). În al doilea parțial CSM- ul a intrat în avantaj, scor 8 - 6, la primul timp tehnic de odihnă, gazdele s-au menținut la conducere până la scorul 11 - 10, când un blocaj al lui Andrei Spânu și un atac reușit al lui Marian Bala au trecut echipa gălățeană în avantaj, scor 12 - 11. Până la finalul parțialului Arcada s-a menținut la conducere (16 - 21, 21 - 18). Setul trei, încheiat cu scorul 25 - 20, a avut mai multe momente de echilibru. Arcada condus prima, scor 8 - 6, gazdele au egalat la 16, după ce Arcada a intrat în avantaj, scor 16 - 15 la al doilea timp tehnic de odihnă. După câteva momente de echilibru, scor 17 - 17, 18 - 18, gălățenii au reușit un parțial 3 - 0 prin care s-au instalat la conducere, scor 21 - 18, avantaj decisiv până la finalul jocului.

Cu 17 puncte Marian Bala a fost cel mai bun jucător la meciului. Pentru Arcada au mai punctat: Ferreira Rangel 10p, Andrei Spânu 10p, Nikola Kovacevic 8p, Arvydas Myseikis 5p, Filip Despotovski 2p.

Cu cele trei puncte câștigate la Dobroești Arcada acumulează 57 de puncte, din 24 de jocuri, locul trei, la un punct în spatele echipei de pe locul doi Tricolorul Ploiești, 23 de jocuri, cinci puncte mai puțin decât liderul Steaua București. De altfel, Steaua și Tricolorul vor juca luni, 12 martie, de la ora 20.00, la București. Pentru Arcada urmează jocul de pe teren propriu cu liderul Steaua București, în jurul datei de 17 martie.