Home » , , » BASCHET: Phoenix a trecut spectaculos de SCM Craiova în derby-ul fazei secunde din LNBM

Phoenix și SCM Craiova - cele două echipe calificate deja în play- off-ul Ligi Naționale s-au întâlnit la miercuri în ”Polivalentă”, în ultimul meci din turul grupei 7 - 12 LNBM. Chiar dacă sunt  calificate în faza a treia a Ligii Naționale cele două  echipe s-au duelat aprig pentru prima poziție în grupă, iar la final, după un meci cu mai multe răsturnări de scor și egalități, Phoenix s-a impus cu socrul 90 - 86

Băieții lui Florin Nini au început meciul mai bine și și-au adjudecat primul sfert, scor 20 - 12. Avantajul gălățenilor a fost risipit în sfertul secund, al doilea parțial a fost câștigat de oaspeți cu scorul 29 - 19, iar la jumătatea parțialului echipa din Craiova a egalat la 25, după care s-a instalat la conducere. Petrișor a marcat de afară, Artimo a dublat cu un coș de două puncte și Phoenix a revenit în avantaj, însă la pauza mare echipa din Craiova a intrat în avantaj de o posesie, scor 39 - 41. Al treilea sfert, câștigat de Phoenix cu scorul 27 - 12, a fost început de gălățeni cu un parțial 8 - 0 cu care a revenit la conducere, scor 47 - 41.  Trupa lui Florin Nini a continuat jocul bun, iar cu 58 de secunde înainte de finalul sfertului s-a înregistrat cea mai mare diferență din meci, +16 Phoenix, 66 - 50. Sfertul decisiv a debutat cu un parțial 9 - 0 al craiovenilor, iar scorul s-a strâns la 66 - 62. Gălățenii au replicat rapid, Dragoș Andrei a marcat o triplă, iar Pavlovic cu o dublă a trecut Phoenix în avantaj de zece puncte, scor 72 - 62. În finalul jocului Craiova a revenit a egalat la 84 cu un minut rămas de jucat, Dragoș Andrei cu o nouă aruncare de afară și Artino au refăcut avantajul gălățenilor de patru puncte, scor 88 - 84. Oaspeții au revenit și s-au apropiat la o posesie, scor 88 - 86, cu 14 secunde înainte de final, iar victoria gălățeană a fost securizată de Miller cu două aruncări libere transformate în ultimele 11 secunde.

Phillip Miller a fost omul meciului cu 27 de puncte marcate, Artino a încheiat meciul în double - double cu 16 puncte și 10 recuperări, Cătălin Petrișor a completat lista marcatorilor cu 14 puncte (2x3), Dragoș Andrei și Tony Gugino au marcat câte 9 puncte,  Măciucă a reușit 8 puncte, Hadzifezofiv și Pavlovic au marcat câte trei puncte, iar Threatt a înscris un punct.

În clasamentul grupei 7 - 12 din LNBM Phoenix și SCM Craiova împart prima poziție cu 14/12 (14 victorii) la general , 40 de puncte. Pentru Phoenix urmează meciul din prima etapă a returului, 14 aprilie, pe terenul celor de la Poli Iași.