Home » , , » BASCHET: Victorie la 56 de puncte pentru Phoenix în meciul cu Dinamo

BASCHET: Victorie la 56 de puncte pentru Phoenix în meciul cu Dinamo

Înaintea ”finalei” grupei 7 - 12 din LNBM, în care se va decide echipa de pe locul șapte la finalul sezonului regulat, Phoenix a obținut a 17-a victorie stagională. Echipa pregătită de Florin Nini s-a impus cu scorul 111 - 55 (+56), în ”Polivalentă” în fața ultimei clasate Dinamo București. Victoria gălățenilor, pe sferturi, a fost: 23 - 12, 29 - 11, 31 - 18, 28 - 14.

Pentru Phoenix au marcat toți jucătorii din rotație, iar cel mai bun marcator al jocului a fost Artino cu 20 de puncte. Ceilalți marcatori de la Phoenix au fost: Hadzifezovic 19p, Threatt 15p, Gugino 13p, Pavlovic 11p, Miller 10p, Stan 9p, Sabău 6p, Andrei, Grecu câte 3p, Petrișor 2p.

În clasamentul grupei 7  - 12 LNBM, Phoenix este pe primul loc cu 17/12 , o victorie și un joc în plus față de cei de la SCM Craiova, oltenii vor juca miercuri la Timișoara, cu Timba. Pentru Phoenix urmează ultimul meci din sezonul regulat, sâmbătă, 28 aprilie de la ora 17.00, pe terenul celor de la SCM Craiova, echipa care se va impune va ocupa locul șapte la finalul sezonului regulat și va juca cu echipa de pe locul doi în primul tur al play-off-ului, faza sferturilor de finală.