Home » , , , » FOTBAL: SC Oțelul - victorie în etapa de Paște, Lieștiul a pierdut pe terenul viceliderului

Cele două echipe gălățene care activează în Liga a III-a au susținut vineri jocurile din etapa a 21-a, ambele jucând în deplasare. Cei de la SC Oțelul au confirmat statutul de favoriți și s-au impus cu scorul 2 - 0, prin golurile marcate de Gîță și Cârjan. Cei de la Sporting Liești au pierdut, scor 3 - 0, jocul de la Miercurea Ciuc cu viceliderul FK.

În clasament, după etapa de Paște, SC Oțelul este pe locul trei cu 43 de puncte, la șase puncte în spatele liderului Aerostar Bacău. Pentru SC Oțelul urmează o etapă de pauză, în care va câștiga trei puncte la masa verde, adversarii, Avântul Valea Mărului, s-au retras din campionat în pauza dintre tur și retur. Următorul joc al gălățenilor este programat în etapa 23-a, 21 aprilie, pe terenul celor de la KSE Târgu Secuiesc.

După înfrângerea de la Miercurea Ciuc gălățenii de la Sporting Liești au coborât un loc în clasamentul seriei I din Liga a III-a. Gruparea din Liești este pe locul cinci cu 37 de puncte, la egalitate de puncte cu echipa de pe locul patru CSM Roman. Pentru echipa din Liești urmează jocul de pe teren propriu, 14 aprilie, ora 17.00, cu Olimpic Cetate Râșnov.