Home » » ”Panterele” din Naționala Moldovei au remizat cu România în preliminariile Campionatului Mondial, Franța 2019

Echipele naționale de senioare ale României și Republicii Moldova s-au întâlnit marți, la Chișinău, pe stadionul Zimbrul, într-un meci din preliminariile Campionatului Mondial Franța 2019. Cele două echipe au încheiat meciul la egalitate, scor 0 - 0.

Pentru echipa națională a Republicii Moldova, din primul minut al jocului, a evoluat Dumitrița Prisăcari, una dintre cele patru jucătoare din Moldova ce evoluează la FC Universitatea. Pe parcursul jocului au mai intrat, Irina Topal, în minutul 55, și Anastasia Sivolobova în minutul 90. Punctul câștigat de Moldova este primul câștigat de selecționata Republicii de peste Prut în actuala ediție a preliminariilor.

În clasamentul grupei 6 de calificări România este pe locul 4, penultimul, cu patru puncte, în timp ce Moldova este pe cinci, ultimul, cu un punct. Pentru România următorul meci este programat în data de 12 iunie, cu Portugalia, locul trei, în timp ce Moldova va juca la aceeași dată cu selecționata Belgiei, locul doi în grupa de calificare.

Altfel, pentru FC Universitatea - liderul seriei I din liga secundă, următorul meci în Liga a II-a este programat pentru duminică, 15 aprilie, de la ora 11.00, pe terenul celor de la Armonia Dolhești.