Home » , , » CSU Danubius a pierdut la Zalău și va juca la barajul de menținere în Liga Florilor

Handbalistele de la CSU Danubius au încheiat deplasările din Liga Florilor cu o înfrângere la scor. În penultima etapă a sezonului CSU a pierdut, scor 19 - 27, la pauză 11 - 13, jocul de la Zalău cu HC Zalău.  Jocul de la Zalău a fost controlat de gazde în cea mai mare parte din timp, CSU a ținut ritmul cu echipa sălăjeană doar în primul sfert de oră, ultimul moment de egalitate a fost în minutul 15, scor 7 - 7.  Cea mai bună marcatoare de la CSU Danubius a fost Nicoleta Safta cu 4 goluri.
După înfrângerea de la Zalău, dar și celelalte rezultate din penultima etapă, CSU Danubius va juca la barajul de menținere / promovare în Liga Florilor. U Cluj a învins pe teren propriu HCM Slobozia și a devansat CSU în clasament. Clujul a urcat pe locul 11 cu 23 de puncte, Danubius, 21 de puncte a coborât pe poziția a 12-a, cele două echipe vor juca la baraj, HCM Slobozia, 17 puncte, și Rapid, 12 puncte, - au retrogradat direct în Divizia A. În ultima etapă din Liga Florilor CSU Danubius va juca vineri, 18 mai, de la ora 19.30, la Sala Sporturilor Dunărea cu CSM București - campioana României.
Barajul de promovare / menținere în Liga Florilor este programat să se dispute între 24 și 26 mai, la Cisnădie. La baraj vor juca echipele clasate pe locurile 11 și 12 din Liga Florilor, CSU Danubius și U Clu, cât și echipele de pe locurile 2 și 3 din Divizia A, CSU Neptun Constanța și CSU Știința București, în seria A, SCM Timișoara și Dacia Mioveni din seria B. Cele șase echipe vor fi împărțite în două grupe de trei, iar câștigătoarele de grupă vor juca în Liga Florilor din sezonul viitor.