Home » , » După etapa a 29-a din Liga a III-a, Oțelul a coborât pe locul 3, Lieștiul pe 9

După etapa a 29-a din Liga a III-a, Oțelul a coborât pe locul 3, Lieștiul pe 9

În Liga a III-a, seria I, s-au disputat meciurile din etapa a 28-a, din cele 30 ale sezonului. În prima zi a etapei, vineri, au jucat cei de la Sporting Liești, iar gruparea gălățeană a înregistrat a șasea înfrângere consecutivă, scor 1 - 2, pe terenul harghitenilor de la AFC Odorheiu Secuiesc. În urma parcursului fără puncte din ultimele etape Sporting Liești a coborât pe locul nouă în clasament cu 40 de puncte, 26 de jocuri, la egalitate de puncte cu echipele clasate pe locurile 7 - 8, AFC Hărman și CSM Roman. În penultima etapă a sezonului Lieștiul va juca pe teren propriu cu CSM Focșani, 19 mai, iar campionatul va fi încheiat cu un joc pe terenul celor de la Bucovina Rădăuți, 26 mai.

Cei de la Oțelul au avut etapă de pauză, din cauza numărului impar de echipe din serie, și au coborât un loc în clasament. Echipa gălățeană a fost devansată în clasament de FK Miercurea Ciuc, harghitenii s-au impus în ultimul minut, cu scorul 1 - 0, prin intermediul unui autogol al gazdelor de la Bucovina Rădăuți. De etapa de pauză a Oțelului au profitat și cei de la Aerostar Bacău, liderul seriei, care s-au distanțat la cinci puncte de Oțelul. Aerostar a câștigat cu scorul 4 - 3 la Hărman, iar cu două etape înainte de finalul sezonului echipa din Bacău conduce în seria I cu 64 de puncte. FK Miercurea Ciuc este pe locul doi cu 60 de puncte, iar Oțelul este pe trei cu 59 de puncte, toate cu câte 26 de jocuri disputate. În etapa a 29-a, penultima, Oțelul va juca, la Bacău, cu Aerostar, vineri, 18 mai, de la ora 18.00, în timp ce FK Miercurea Ciuc va primi replica, pe teren propriu, a celor de la Sănătatea Darabani.