Home » » Fotbaliștii de la United - vicecampioni și după sezonul 2017 - 2018

Fotbaliștii de la United - vicecampioni și după sezonul 2017 - 2018

Fotbaliștii de la United își păstrează laurii de vicecampioni ai României și după sezonul 2017 - 2018 al Ligii I. Meciul trei al seriei din finala cu Informatica Timișoara, primul de la Timișoara, a fost pierdut de United cu scorul 2 - 5, după ce la pauză gazdele aveau avantaj de două goluri, scor 3 - 1. Cu scorul general 3 - 0 Informatica Timișoara a câștigat finala cu United.

Meciul de la Timișoara a fost început mai greu de United, iar în minutul 12 Informatica avea avantaj de 2 - 0, după golurile marcate de Rakic și Felipe Mancha. După un time - out al lui Vitor Hugo Costa United a scos portarul, iar tricoul distinctiv a fost purtat pe rând de: Cireș,  Lașcu și Burdujel. În ultimele cinci minute ale jocului Lașcu a amenințat pentru prima oară serios poarta timișorenilor, iar cu 4.15 minute rămase de jucat din prima repriză, Varela a readus United în joc cu golul de 2 - 1. Repriza inaugurală s-a încheiat cu un nou gol al timișorenilor, după o eroare în defensivă a gălățenilor care evoluau fără portar.

United a început decisă partea secundă, iar la 35 secunde de la reluare Octavian Cireș a redus diferența de pe tabelă la un gol. Gălățenii au avut chiar șansa egalării, Burdujel și Crăciun au ratat de puțin ținta, căpitanul Viorel Cojoc a trimis în bară. Timișorenii au fost mai pragmatici, iar cu 3.52 Rakici a închis meciul și finala cu golul de 4 - 2. În ultimele două minute ale jocului Varela a încasat al doilea galben și a fost eliminat, iar Informatica a marcat pentru 5 - 2 din lovitură de la zece metri.

United: Wellington Silva, Ionuț Păduraru,  Răzvan Cătinean