Home » , » CSU ”Dunărea de Jos” - campioană!

CSU ”Dunărea de Jos” - campioană!

În campionatul Ligii a IV-a s-au disputat jocurile din etapa a 16-a, restantă din finalul lunii martie. Cel mai important joc al etapei s-a jucat la Braniștea între cei de la Unirea - campioana de toamnă, și CSU ”Dunărea de Jos”. Jocul de la Braniștea era decisiv pentru studenți, aceștia aveau nevoie de victorie pentru a deveni, în premieră, campioni județeni.

La pauză studenții au intrat în avantaj, scor 1 - 0, iar la final scorul a fost 5 - 0, desprinderea echipei pregătite de Cătălin Savu s-a făcut după minutul 60. Adrian Grigoraș a marcat un hattrick, Adrian Anastasie și Gheorghiță Țuiu au completat lista marcatorilor de la CSU. Jocul de la Braniștea a fost început de CSU în formula: Măstăcan - Stancu, Antofe (Gârleanu), Florea, Hilohi, Anastasie, Ignat, Chiciuc (Iacob), Popov (Perju), Țuiu, Grigoraș. Antrenor: Cătălin Savu.

Echipa Universității ”Dunărea de Jos” Galați a câștigat titlul în Liga a IV-a Galați și va juca la barajul de promovare în Liga a III-a cu campioana județului Brăila, CS Făurei. Meciul tur de baraj va avea loc la Galați, 23 iunie, urmând ca returul să se dispute peste o săptămână, 30 iunie, la Făurei.