Home » , , , » Liviu Ciubotariu: ”A fost cel mai strâns campionat din ultimii zece ani”

Liviu Ciubotariu: ”A fost cel mai strâns campionat din ultimii zece ani”

Președintele Asociației Județene de Fotbal galați, Liviu Ciubotariu, a vorbit la Lider Sportiv, Pro FM Lider FM, despre sezonul recent încheiat din Liga a IV-a. ”Un campionat foarte strâns, poate în ultimi 10 ani nu știu dacă a mai fost un campionat așa de echilibrat. Au mai fost ceva campionate, acele lupte între Avântul Valea Mărului și Fulgerul Smulți, dar totuși pe final echipa din valea Mărului s-a detașat în cele două ediții în care a câștigat campionatul. De data aceasta s-a mers până în ultima etapă la egalitate de puncte, diferența făcându-se în ultima etapă, diferența de trei puncte de la final”.

Liviu Ciuborariu a punctat că cele două echipe s-au desprins de adversare în partea a doua a sezonului. ”Două echipe foarte bune cele două, atât Universitatea ”Dunărea de Jos” cât și Zimbrul Slobozia Conachi, două echipe care și-au depășit adversarele, mai ales în partea a doua. Dacă la finalul turului aveam patru echipe pe o diferență de trei puncte, în retur cele două echipe și-au depășit clar restul adversarelor”. Președintele forului județean a subliniat că cei de la CSU ”Dunărea de Jos” s-a desprins în câștigători datorită victoriei din tur în fața celor de la Zimbrul Slobozia Conachi. ”În meciul direct din retur a fost acel rezultat de 3 - 3, un rezultat care a dat câștig de cauză echipei Universității, datorită jocului din tur atunci când s-au impus cu scorul 2 - 1”.

CSU ”Dunărea de Jos” a câștigat titlul în Liga a IV-a Galați cu 64 de puncte din 21 de jocuri, trei puncte mai mult decât echipa de pe locul doi Zimbrul Slobozia Conachi, locul doi, 61 de puncte. Gloria Ivești a completat podiumul în recent încheiata ediție din Liga a IV-a.