Home » , » Avântul Valea Mărului a realziat scorul etapei în turul I al Cupei României

Avântul Valea Mărului a realziat scorul etapei în turul I al Cupei României

Echipele angrenate în al doilea eșalon județean au susținut jocurile din turul inaugural al Cupei Românie. Scorul primei runde a fost realizat de Avântul Valea Mărului. Reveniți în competițiile județene după două sezoane în Liga a III-a, vălmărenii au învins, cu scorul 10 - 0, la pauză 4 - 0, Zorile Grivița, în jocul disputat pe stadionul ”Prof. Costică Popovici” din Valea Mărului.

Vicecampioana precedentei ediții din Liga a V-a, Mălina Smârdan, a obținut calificarea în turul secund al competiției KO după victoria, scor  1 - 0, de pe teren propriu cu Prutul Vlădești. În turul secund al Cupei au mai obținut calificarea și cei de la Voința Cișmele după victoria, scor 3 - 0, de pe teren propriu cu ACS Lascăr Schela. Foresta Șendreni merge în turul doi al Cupei după victoria 5 - 3, de pe teren propriu cu Avântul Matca. Oaspeții au câștigat un singur joc în turul inaugural al Cupei, Flacăra Pechea a învins, scor 3 - 0, Siretul Piscu, în jocul de la Piscu. Un singur meci din cele șase a avut nevoie de prelungiri pentru a se decide învingătoarea. Unirea Hanu Conachi și Viitorul Umbrărești au fost egale, scor 2 - 2, după 90 de minute de joc, după prelungiri echipa din Umbrărești s-a impus cu scorul 6 - 2.