Home » , , » Egal prețios pentru CSM Galați cu Zalăul lui Gheorghe Tadici

Egal prețios pentru CSM Galați cu Zalăul lui Gheorghe Tadici

La prima apariție în fața propriilor suporteri handbalistele de la CSM Galați au obținut o remiză prețioasă, scor 24 - 24, cu HC Zalău. Punctul a fost obținut de gruparea gălățeană în ultimele secvențe ale jocului, după o revenire de senzație în ultima parte a jocului de la  - 6 pe tabelă.

La pauză echipa pregătită de Gheorghe Tadici a intrat cu un avantaj consistent, scor 14 - 9. Gruparea din Zalău a început la fel și partea secundă a  jocului, iar la 12 minute de la reluare s-a înregistrat diferența maximă, +12  Zalău, scor 13 - 19. CSM - ul a început cursa de urmărire cu o dublă a Iuliei Artean, 15 - 19, urmată de un parțial 4 - 0 al Elenei Livrinikj, cu care diferența s-a redus la un sigur gol, scor 21 - 22. Cu cinci minute înainte de final cele două echipe s-au aflat la egalitate pentru prima oară în acest joc, Daciana Balaban a egalat la 22. Ultima secvență a jocului s-a jucat pe contre, Zalăul s-a desprins la 23 - 22, CSM a revenit, prin reușita Elenei Livirnikj, din aruncare de la șapte metri, echipa din Zalău a trecut din nou la conducere, 24 - 23, iar macedoneanca Livrinikj a marcat pentru 24 egal. Cu 11 goluri marcate Elena Livrinikj a fost cea mai bună marcatoare a jocului.

471 de spectatori plătitori

La jocul cu echipa din Zalău, pentru prima oară de la redeschiderea Sălii Sporturilor, intrarea s-a făcut pe bază de bilet. Conform anunțului organizatorilor la acest joc s-au vândut 471 de bilete, prețul unui tichet fiind de 5 lei.

Etapa viitoare CSM Galați va juca în direct la TVR

După primele două etape din actuala ediție a Ligii Florilor handbalistele de la CSM Galați sunt pe locul 11 în clasamentul la zi din LNHF cu un punct. În etapa a III-a CSM Galați va juca pe terenul campioanelor de la CSM București, duminică, 16 septembrie, de la ora 17.30. Jocul din Capitală va fi transmis în direct de TVR 1.