Home » , , » Handbalistele de la CSM Galați au pierdut la Baia Mare în prima etapă din Liga Florilor

În ultimul meci din etapa inaugurală din Liga Florilor, handbalistele de la  CSM Galați au pierdut jocul disputat pe terenul nou promovatei în LNHF Minaur Baia Mare. Echipa maramureșeană s-a impus cu scorul 25 - 21, după ce la pauză gazdele au condus cu 13 - 10. Până aproape de final scorul a fost echilibrat. Într-un interval de trei minute, 51 - 54, la scorul 19 - 19, Minaur a reușit un parțial 4 - 0 cu care s-a desprins la 23 - 19.

Cea mai bună marcatoare a jocului a fost Elena Livrinikj cu 11 goluri. Pentru CSM au mai marcat: Iulia Artean Stroia 4, Lăcrămioara Cîlici 3, Daciana Balaban, Mădălina Conache și Cătălina Cioariccâte un gol. Pentru CSM Galați, în jocul de la Baia Mare a evoluat și Cătălina Cioric, fostă jucătoare la HC Oțelul, transferată recent la CSM. Pentru gruparea din Baia Mare au evoluat două jucătoare ce au jucat și pentru Galați, ucraineanca Yaroslava Burlachenko, fostă la HC Danubius, și Andreea Taivan, fostă la CSU Danubius.

Pentru handbalistele de la CSM Galați urmează jocul de pe teren propriu cu HC Zalău, 9 septembrie, urând ca în etapa a III-a fetele de la CSM Galați să joace pe terenul campioanelor de la CSM București, joc ce va fi transmis în direct de TVR 1.