Home » , , » Panterele de la Universitatea au făcut pasul în turul trei al Cupei

Panterele de la Universitatea au făcut pasul în turul trei al Cupei

Prima echipă de la FC Universitatea Galați a obținut calificarea în turul trei al Cupei României. ”Panterele” au jucat în turul secund la Bacău, pe terenul celor de la Măgura, echipa supranumită ”pisicile roșii” (Liga a II-a). Gruparea gălățeană a trecut în turul trei al competiției KO cu o victorie, scor 4 - 1. Carmen Marcu a deschis scorul în minutul 38, Roxana Ioan a dublat avantajul în minutul 43, Irina Topal a marcat în minutul 48, iar portarul Roxana Pazargic, din penalty, a marcat ultiul gol al grupării gălățene.

FC Universitatea: Roxana Pazargic - Alexandra Ivan, Nina Anca, Valentina Ivan, Elena Ivan - Roxana Ioan, Mădălina Sfinteş - Maria Stamate, Lidia Moacă, Irina Topal - Carmen Marcu. Au mai intrat: Andreea Surcică şi Nicoleta Lepădatu, jucătoarea de 16 ani s-a aflat la meciul de debut. Antrenori: Gabriel Călinescu și Alexandru Caracaș.

Pentru Universitatea urmează jocul din etapa a VII-a din Liga I, de pe terenul celor de la Heniu Prundu Bârgăului, județul Bistrița Năsăud, 4 noiembrie. Panterele sunt pe locul 4 în clasamentul la zi din Liga I, 7 puncte, în timp ce gruparea din Prundu Bârgăului este pe doi cu trei puncte mai mult.