Home » , , , , » Victorie la peste 100 de puncte pentru CSM Phoenix CSU Galați

Victorie la peste 100 de puncte pentru CSM Phoenix CSU Galați

Echipa de baschet masculin CSM Phoenix CSU Galați a obținut a doua victorie în Liga Națională, Grupa C. Gruparea gălățeană s-a impus cu scorul 109 - 89, în etapa a III-a, pe terenul celor de la CSM Sighetu Marmației.

După un prim sfert încheiat la egalitate, scor 22 - 22, gazdele au câștigat al doilea parțial cu scorul 27 - 26, iar la pauza mare echipa gălățeană a intrat cu un deficit de un punct, scor 48 - 49. Gălățenii și-au apropiat victoria în sfertul trei, câștigat cu scorul 28 - 22, iar în ultimul parțial s-au desprins decisiv, secvența fiind câștigată de gălățeni cu scorul 33 - 18.

Marko Perovic a fost cel mai bun marcator de la CSM Phoenix CSU cu 25 de puncte, secundat de Aron Mos cu 24 de puncte.  Phillip Miller și Vlad Corpodean au marcat câte 20 de puncte, George Vlad a marcat 12 puncte, iar Andrei Giangu 3 și David Stan 1.

După trei etape din LNBM CSM Phoenix CSU este pe locul patru în clasament cu cinci puncte, 2/1. Pentru echipa gălățeană urmează jocul de pe teren propriu cu cei de la Rapid București.